موبایل و تلفن Mobile & Phone

موبایل

با افزايش استفاده از اينترنت بر روی گوشی های موبایل، روش‌هاي سنتي سرويس‌دهي به مشتريان مبدل به روش‌هايي شده است كه به نحوي بتوانند از این سرویس بهره ‏‌گيرند. بر اساس آمارهاي موجود دامنه گسترش استفاده از ابزMارهاي موبايلي بالاتر از هر فناوري ديگري است و اين مسأله، تجارت سیار را به شكل انقلابي جهاني درآورده است كه با همان سرعت وقوع در كشورهاي پيشرفته، در كشورهاي در حال توسعه نيز در حال رخ دادن است. طبق تحقیقات بعمل آمده در طی سال های اخیر در سطح جهان، تعداد كاربران اينترنت از طريق ابزارهاي سیار براي اولين بار از تعداد كاربران اينترنت از طريق رايانه‌هاي شخصي (خطوط ارتباطي ثابت) پيشي گرفته است. اين مسأله خود بيانگر پتانسيل قوي تجارت سیار است كه مي تواند در آينده نزديك بيشترين سهم از بانكداري الكترونيكي را به خود اخصاص دهد. بانكداري سیار بعنوان يكي از مهمترين حوزه هاي تجارت سیار، ارتباطات وسيع و تأثيرگذاري بر ساير حوزه هاي تجارت سیار دارد. بخش اعظمي از نقل و انتقالات پولي در شبكه تجارت سیار، از طريق بانكها و شبكه بانكداري سیار آنها انجام مي شود، لذا بانكداري سیار از يك سو با مشتريان خود در ارتباط است و از سوي ديگر قادر است براي ساير بنگاههايي كه در حوزه تجارت الكترونيكي فعالند، خدمات مالي مؤثري تأمين نمايد. عواملي كه توجه بانكها را شديداً به سمت استفاده هرچه بهینه تر از ابزارهای موبایل جلب نموده است؛ امكان بي نظير خدمات موبايلي در كاهش هزينه هاي ارائه خدمات بانكي و سرعت و امنیت بالای آنها می باشد همچنین به علت مشکلاتی از قبیل حمل کارت های پرداخت متعدد در کیف مشتریان، نگهداری رسیدهای کاغذی گوناگون، نبود یک سیستم خودکار ثبت سفارش، نبود مدیریت بر روی سیستم های پرداخت متنوع ناسازگار، عدم پشتیبانی پایانه های فروش از کلیه سیستم های پرداخت و … تمایل زیادی برای ایجاد یک سیستم پرداخت الکترونیک یکپارچه، که هزینه و ریسک مراودات را به شدت کاهش دهد، وجو دارد. با ظهور تلفن های هوشمند تحولی عظیم در تجارت الکترونیک بوجود آمد بطوریکه می توان گفت تجارت الکترونیک پیشرفت و گسترش قابل ملاحظه ای پیدا کرد.در این بین با ظهور نرم افزارهای تجاری و حرفه ای برای تلفن های هوشمند با سیستم عامل های مختلف باعث کردید تا تلفن های هوشمند به سکویی برای گسترش تجارت الکترونیکی در بین مردم گردد.

امروز اپلیکیشن های بانکداری الکترونیک بعنوان یک عابر بانک و یا دستگاه POS به حساب می آیند و قادرند تا تمامی امکانات انتقال وجه و امور مربوط به حساب بانکی افراد را در اختیارشان بگذارد.دیگر لازم نیست برای انتقال وجه به حساب فردی به بانک مراجعه نمایید. يكي از زيرساختهاي مهم و اساسي براي بانكـداري الكترونيـك ايجـاد برنامـه اي كاربردي است. توانمندي و قابليتهـاي برنامـههـاي كـاربردي مـستلزم تجزيـه و تحليـل درست نيازها و شناخت وضع موجود در فرآيند عملياتي و محـدوديتها و بهبـود روشـها می باشد. تلفن های همراه امروزه کامپیوتر های کوچکی هستند که بسیار بسیار قدرتمند شده اند و قادرند تعداد زیادی از وظایفی را که قبلا محدود به کامپیوترها و لپ تاپ ها بودند انجام دهند. تلفن های هوشمند امروزه امکانات بسیار زیادی را عرضه می کنند بنابراین برنامه های زیادی با وظایف گوناگون توسط شرکت ها برای ترویج برند یا محصولاتشان تولید می شود و این راهی برای گسترش حیطه ی نفوذ آن ها محسوب می شود. تلفن های همراه امروزه کامپیوتر های کوچکی هستند که بسیار بسیار قدرتمند شده اند و قادرند تعداد زیادی از وظایفی را که قبلا محدود به کامپیوترها و لپ تاپ ها بودند انجام دهند. تلفن های هوشمند امروزه امکانات بسیار زیادی را عرضه می کنند بنابراین برنامه های زیادی با وظایف گوناگون توسط شرکت ها برای ترویج برند یا محصولاتشان تولید می شود و این راهی برای گسترش حیطه ی نفوذ آن ها محسوب می شود.

caption


اگرچه هنوز راه زیادی وجود دارد تا بسیاری از شرکت ها یاد بگیرند که چگونه در این بازار جدید شرکت کنند و از مزایای آن سود ببرند اما طولی نخواهد کشید که این راه تبدیل به یک استاندارد تجاری بویژه برای کالاهای مصرفی، رسانه ها، خودروها و … جهت برقراری ارتباط با مشتریان خواهد بود.

به طور خلاصه می توانیم برخی از دلایل اهمیت تلفن های هوشمند را این گونه بیان کنیم.

1) حضور همیشگی

2) نزدیک بودن به مشتری در محیطی شخصی تر

3) امکانات و قابلیت های زیاد به عنوان کامپیوتر های کوچک

4) کیفیت کاربری بی همتا در مقایسه با وب سایت های تلفن همراه

5) بهتر دیده شدن در میان مشتریان و رقبا 6) افزایش راه ارتباطی با مشتریان

برگرفته از:

  • mobail App در حوزه تجارت الکترونیک (طرح تحقیقاتی)
  • تهیه کننده: فرشاد فرخ مرادی
  • http://wiki.occc.ir/